Znowu o puszczy

Lasy Państwowe wraz z kumplami intensywnie zabiegają o to, żeby przeciwników wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej obsmarować jako lewaków i ekoterrorystów. Gradacja kornika jest według nich spowodowana nie niszczeniem lasu przez sadzenie świerków , tylko przez brak wycinek — na żądanie lewackich ekoterrorystów i innych świrów. Leśnicy, rzeczowi specjaliści od lasów, od lat dbają o to, żeby utrzymać Puszczę w nienaruszonym stanie, heroicznie walczą z kornikiem, a tu przy chodzą wariaci i kij im w szprychy wtykają.

Nope. To odwracanie kota ogonem. Przeciw wycinkom w Puszczy nie protestują tylko „ekolodzy” (as in, „działacze na rzecz ochrony przyrody”), ale przede wszystkim ekolodzy (as in, naukowcy, specjaliści od ekosystemów). Naukowcy ci nie mają żadnego finansowego interesu w obronie Puszczy: ani nie zarabiają na drewnie (jak leśnicy), ani nie zarabiają na turystach (jak mieszkańcy Białowieży). Zależy im tylko na zachowaniu Puszczy w stanie naturalnym.

Krótko i przystępnie jest to wszystko wytłumaczone w dwustronicowym FAQ autorstwa trzech polskich naukowców specjalizujących się w ekologii, w tym ekologii lasów. Oświadczenie w sprawie wycinki podpisało również 33 dziekanów wydziałów przyrodniczych polskich uniwersytetów.

Wiele zepsutych rzeczy można odtworzyć czy odbudować: instytucje państwowe, ustanowione prawa, zburzone pomniki czy nawet miasta. Puszczy się tak nie odtworzy, bo raz utracona bioróżnorodność nie powróci w żadnym dającym się przewidzieć czasie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s