Wybory w Niemczech – moje przewidywania

18Wrz17

Na podstawie sondaży przewiduję, że wybory w Niemczech (24.9.2017) będą miały następujące wyniki:

Linie przerywane to wyniki wyborów z 22.9.2013. Pionowe prostokąty to 95% przedział przewidywania. Stracą obie duże partie. AfD ma szansę, by zostać „trzecią siłą”, ale mamy tu największy rozrzut badań. Linke i Zieloni w miarę stabilnie. FDP znów w parlamencie.

Jak to się rozłoży na rzeczywiste liczby miejsc w parlamencie, zależy od tego, jak głosy rozłożą się w landach. Niemiecka ordynacja wyborcza jest skomplikowana. Po pierwsze, parlament liczy co najmniej 598 posłów, ale może liczyć więcej. Po drugie, każdy głosujący oddaje dwa głosy: pierwszy głos na coś w rodzaju JOW-ów, wybierając kandydatów bezpośrednich ze swojego okręgu, i drugi na listę partyjną. Pierwszym głosem wybiera się 299 kandydatów ze wszystkich 299 okręgów; pozostałe głosy rozdziela się w obrębie landów (a nie całego kraju, jak u nas).

Poniżej – jeszcze raz to samo w tabeli (w nawiasie 95% przedział przewidywania). Po wyborach opiszę prostacką metodę, jaką doszedłem do tych przewidywań, i porównam je z sondażami z dzisiaj i okolic.

CDU 36.5% (34.5 – 38.5)
SPD 22.3% (19.9 – 24.7)
Grüne 7.7% (6.2 – 9.2)
FDP 9.4% (7.7 – 11.0)
Linke 9.5% (7.9 – 11.1)
AfD 10.3% (7.8 – 12.8)
Inne 4.3% (2.4 – 6.2)16 Responses to “Wybory w Niemczech – moje przewidywania”

 1. 1 telemach

  Wysoce prawdopodobna prognoza wyniku i korespondująca z feel factor jeśli się śledzi.z bliska. Allerdings: wszystko się może przewrócić jeśli po raz pierwszy zwycięży coraz bardziej wyczuwalna frustracja (oraz przeświadczenie że nie trzeba głosować bo i tak wszystko wiadomo) i frekwencja będzie katastrofalna – bo to pomoże ekstremistom a ugodzi w wynik zasiedziałych partii.
  No i niewykluczone, że Zieloni mogą ze względu na brak propozycji dostać czarną polewkę od wyborcy w wieku dojrzałym, który przewędruje do FDP

  Zobaczymy.

  • 2 January

   Najgorszym – dla mnie – wnioskiem z przewidywania jest ten, że najprawdopodobniej będziemy znowu mieli GroKo (Große Koalition, CDU/CSU i SPD). Co prawda da to rząd stabilny na cztery lata, ale potem to już naprawdę AfD wygra wybory. Osobiście winą za sukces AfD obarczam GroKo, czyli centralizację obu dużych partii.

 2. 3 telemach

  Widzę to podobnie. Jeszcze cztery lata uśmiechniętego betonu i rytuałów doprowadzi do ostatecznego zmęczenia materiału. Z drugiej strony jednak pamiętam rok 1980 i naklejki przedwyborcze: Schmidt albo Strauß: wybierz pomiędzy dżumą i cholerą! Atak wówczas szedł z lewej strony i po 37 latach raczej mało się zmieniło bo system okazał się nad wyraz stabilny.

  A tak nawiasem: Twoja prognoza pokrywa się nieomal dokładnie z sondażem InfraTest z 5 września. Przypadek?

  • 4 January

   Przypadek? Not really. Dokonałem prościutkiej ekstrapolacji na podstawie lokalnego trendu na podstawie kilkunastu różnych sondaży, nic dziwnego, że któryś leży prawie dokładnie na moich przewidywaniach.

 3. W Polsce ugrupowania uchodzące w tzw. kręgach opiniotwórczych za obciachowe (niegdyś SLD, potem Samoobrona, do niedawna PIS) zazwyczaj są niedoszacowane w sondażach.
  Czy tak jest też w Niemczech? Czy rozrzut AfD nie ma związku z tym zjawiskiem?
  Może spróbujesz zdefiniować i obliczyć nowy parametr, nazwijmy go „współczynnik obciachowości”, jego wpływ na sondaże i rzeczywisty wynik wyborów?

  • 6 January

   Bardzo ciekawe; na razie jednak zaczynam od bardzo prościutkich rzeczy. Te wybory są pierwszym testem. Rzeczywiście, czynnik obciachowości może mieć duże znaczenie w przypadku AfD – to by tłumaczyło, dlaczego jest taka relatywnie duża zmienność w sondażach.

   Obciachowość bardzo ładnie też pokazuje w swojej książce „Everybody lies” Seth Stephens-Davidowitz. Otóż wygraną Trumpa w poszczególnych stanach lepiej niż sondaże przewidywała częstość wpisywania do Googla frazy „nigger jokes”.

   • Ja bym tutaj uwzględnił przede wszystkim krytykę i kpiny w mediach tzw. głównego nurtu i wypowiedziach ekspertów. Dużo krytyki w środowiskach eksperckich – wskaźnik obciachowości wzrasta, co w korelacji z rozrzutem pozwala skorygować rzeczywiste poparcie.

    Do rozważenia, czy błąd sondaży w zależności od wskaźnika obciachowości nie ma charakteru krzywej odwróconego U. To znaczy: krytyka bardzo mocna, nie przebierająca w słowach w końcu zaczyna działać, przekłada się na rzeczywiste wyniki a nie tylko sondaże.

    • 8 January

     Zacznę prościej – od systematycznych błędów w sondażach. H0: nie ma systematycznego błędu między prawdziwym wynikiem AfD, a szacunkami przedwyborczymi (wynik leży w obrębie przedziału ufności).

 4. 9 gszczepa

  Na ten moment wygląda na (lekkie) przeszacowanie CDU i niedoszacowanie AfD (wiem że jeszcze nie ma oficjalnych wyników), więc hipoteza umiarkowanie obciachowa?

 5. Mógłbyś może rozwinąć ostatnią myśl? Z uwzględnieniem problematyki charyzmatycznego przywództwa tego ugrupowania?

  • 14 January

   Widzę to tak, że szanse na wygraną SPD w 2021 są zerowe, jeśli weźmie udział w koalicji. Zatem szanse na wygraną w 2021 jeśli *nie* wejdzie do koalicji są albo równe (zero), albo większe. Nie mówię przecież, że to duża szansa, ale GroKo temu krajowi szkodzi, centralizuje obie partie (przynajmniej w odbiorze czy przekazie), wzmacnia ekstrema.

 6. Ja, szczerze powiedziawszy, nie widzę już żadnej szansy na zdecydowaną wygraną SPD w kolejnych lub pozakolejnych wyborach. To już nie jest ta partia polityczna co kiedyś: odarta z wiarygodnego programu, pozbawiona przywództwa, pozbawiona strategów, z etatowymi działaczami, którch determinacja bierze się z faktu, że nie są w stanie sobie znaleźć miejsca poza polityką. ale przede wszystkim pozbawiona tradycyjnej bazy. Pozostały nieruchomości i biura. Szkoda.

 7. 16 igorterleg

  Cześć,

  Możesz opisać „prostacką metodę”? Chciałem to zrobić też dla czeskich wyborów…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: