Cytat na dziś: quantophrenia

quantophrenia, n. /ˌkwɒntəˈfriːnɪə/: Undue reliance on or use of facts that can be quantified or analysed using mathematical or statistical methods; inappropriate application of such methods, esp. in the fields of sociology and anthropology

Oxford English Dictionary

6 myśli nt. „Cytat na dziś: quantophrenia

  1. A ustosunkowałbyś się? Bo ciekaw jestem, dla mnie wydźwięk tego nie jest tak oczywisty jak dla ciebie.

    • Bardzo często w swojej dziedzinie obserwuję kwantofrenię. Objawia się takimi zjawiskami jak mieszanie istotności jakiegoś wyniku z jego istotnością statystyczną, pomijanie wielkości efektu, bezkrytyczne hołdowanie progowi 0.05, mylenie korelacji z przyczynowością, niezrozumienie istoty wartości p, pokładanie zbyt wielkiej wiary w jedną tylko metodę i tak dalej.

  2. Rozkład normalny się kłania. Tylko nieliczna elita potrafi poprawnie się posługiwać wartościami statystycznymi, reszta ilustruje nimi swoje wywody, bo bezmyślność zawsze lepiej wygląda opakowana pozorami naukowości.

    Powyższe to meta-żart nawiązujący do typowego przykładu kwantofrenii, jakim są korwinizmy opakowane w pozory naukowości typu „rozkład normalny się kłania”. Kretyni rzucający takimi tekstami (miałem ostatnio takiego na blogu) przeważnie nie rozumieją, co to jest rozkład normalny, co właściwie opisuje, dlaczego zdanie „rozkład IQ przypomina rozkład normalny” jest tautologią itd.

    • Zgadzam się ogólnie, ale wyjaśnij mi, dlaczego zdanie „rozkład IQ przypomina rozkład normalny” jest tautologią. Odchylenie standardowe i mediana, które są używane do normalizacji wyników w wielu skalach IQ, nie są przecież jakoś nieodłącznie związane z rozkładem normalnym. Możesz w ten sam sposób znormalizować rozkład t, χ2 czy cokolwiek innego. I sama normalizacja nie spowoduje, że otrzymasz rozkład normalny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s