Co z tym biokompostem, tak w skrócie

Mijają prawie dwa lata jak przestałem tu pisać. Przestałem, bo nie dawałem sobie rady: biokompost i facebook przestały być przyjemnością, a stały się kolejnymi obowiązkami i źródłem wyrzutów sumienia. W pewnym momencie przerosło mnie to wszystko.

Chciałbym znowu wrócić do sporadycznego pisania na biokompost, jest tyle ciekawych tematów, tyle rzeczy się dzieje!

Kiedy mnie tu nie było, napisałem z Januarym Weinerem książkę o powstaniu życia. Książkę wydaje Copernicus Center Press i ukaże się w połowie marca. Puszczę tu pewnie w najbliższych dniach jakiś fragment. Książek o powstaniu życia jest mnóstwo, temat jest nośny i ciekawy, ale tylko jedna z nich ma obszerny cytat ze Stanisława Lema i ilustracje Kazimierza Wiśniaka – jak ta poniżej (nie będzie konkursu, co przedstawia! wystarczy popatrzeć na lewoskrętną łopatkę).

Tak że ten.

8 myśli nt. „Co z tym biokompostem, tak w skrócie

 1. Ha, warto trzymać stare wpisy w czytniku RSS! Czekam niecierpliwie na wpis i na książkę. Mam nadzieję, że w ebooku też będą ilustracje.

 2. myślę że wszyscy wysłuchamy naukowego wytłumaczenia skuteczności (inaczej) szczepionek oraz nagłej przerwy w zaraźliwości od 24II

  • Jeśli ktokolwiek w 2023 roku ma jakiekolwiek wątpliwości co do skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek, to absolutnie nic, co mógłbym napisać go nie przekona. Jedyne, co mogę komuś takiemu polecić, to powrót do swojej bańki.

   • ja nie proszę pana o przekonywanie – ja proszę o dane i CYFRY (np odczynów poszczepiennych – tylko oczywiście w krajach które prowadzą takie statystyki) . Inaczej potwierdzi pan tylko słuszność tezy zawartej w tytule pana bloga – tyle że ta „nauka” już się zmieniła (vide Fauchi i reszta)

    • Mam niejasne wrażenie, że albo słyszałeś coś wyjętego z kontekstu, albo coś przekręciłeś. Najprawdopodobniej straciłem kontakt z ostatnimi spiskowymi teoriami, bo ostatnio przestałem czytać Facebooka, i w związku z tym nie wiem, do którego modnego fejk niusa pijesz. Z moich lektur naukowych nie wynika nic, co by pasowało do Twojego tonu.

     1. Od podawania danych są inne źródła. Biokompost jest od popularyzacji nauki. Serdecznie polecam googla. Jak już znajdziesz jakąś naukową pracę, to bardzo chętnie mogę o tym porozmawiać, wytłumaczyć, pokłócić się itp.

     2. Nie wiem, kto to jest Fauchi, ale podejrzewam, że przekręciłeś nazwisko Anthony’ego Fauci’ego. Ale pojęcia nie mam, dlaczego mógłbyś powoływać się na Fauci’ego w tym kontekście. Swoją drogą, jest świetny [wywiad](https://www.nytimes.com/interactive/2023/04/24/magazine/dr-fauci-pandemic.html) z Faucim w New York Timesie, bardzo polecam. Między innymi mowa jest o tym, jak wiele ofiar przyniosłaby pandemia gdyby nie szczepienia.

     3. Nie mam pojęcia, co masz na myśli mówiąc, że „nauka się zmieniła”. Nauka zmienia się cały czas, to banał, ale w tym kontekście nie wiem, o co konkretnie Ci chodzi. W przypadku Sars-Cov-2 jest przecież tego całe mnóstwo. Dawno nie było tylu prac naukowych dotyczących jednej choroby zakaźnej w tak krótkim czasie. Znów, polecam powyższy wywiad – tam jest bardzo wiele o tym, czego dwa lata temu nie wiedzieliśmy, co wiedzieliśmy, a co mogliśmy zrobić lepiej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s