Co z tą Astrazeneką – tak w skrócie.

Co się właściwie stało: otóż pojawiło się w Europie ok. 30 wypadków zakrzepicy (również śmiertelnych) w powiązaniu ze szczepieniami szczepionką Oxford/Astrazeneca. W Niemczech przypadków było 7 na ok. 1,6 mln zaszczepionych. Instytut Paula Ehrlicha zalecił rządowi wstrzymanie szczepień do czasu zbadania sytuacji. Cytat z informacji na stronach PEI:

[Chodzi o] „wyraźne zwiększenie częstości specyficznej formy bardzo rzadkiej zakrzepicy mózgu (zakrzepicy zatok żylnych mózgu) w połączeniu z niedoborem płytek krwi (trombocytopenią) i krawieniem w czasowym związku z przyjęciem szczepionki na Covid-19 firmy Astrazeneca”

(tłum. moje, źródło).

Czy 7 przypadków to dużo? Wg źródeł, które znalazłem, zakrzepica mózgu jest rzadka (1,3 przypadki rocznie na 100,000; źródło). W przypadku 1,6 miliona zaszczepionych możemy więc oczekiwać średnio ok. 2 przypadków na miesiąc (rachunek na serwetce). Mniej, ale nie aż o tyle. Obawy wzbudził prawdopodobnie (nie wiem! nie ma szczegółowych informacji) krótki czas między zakrzepicą a szczepieniem. Ale mam dość zaufania do ekspertów PEI żeby wierzyć, że mieli podstawy do swojej rekomendacji.

Mam nadzieję, że związek między szczepionką O/A i zakrzepicą się nie potwierdzi; tym niemniej jednak, gdybym miał szansę się zaszczepić, to bym się i tak zaszczepił (miałem termin na przyszły tydzień, no ale klops). Jeśli nawet to prawda (oby nie, ale wykluczyć się nie da) to wygląda na to że jest to ekstremalnie rzadki efekt. Szansa że umrę na COVID-19 jest wielokrotnie większa – w Niemczech dziennie umiera prawie sto osób, w Polsce ponad dwieście, i nie są to wyłącznie osoby starsze ode mnie.

10 myśli nt. „Co z tą Astrazeneką – tak w skrócie.

    • Ja wiem, że to z dobrej woli, ale ktokolwiek to czyta: proszę przypadkiem nie brać do serca jakichkolwiek porad z internetów, tylko spytać swojego lekarza.

  1. Moi rodzice zrezygnowali ze szczepienia Astrą. Nie wiem jak ich przekonać, skoro nawet eksperci zalecają wstrzymanie szczepień.

  2. Jak na tak całkowicie „bezpieczną” szczepionkę to całkiem pokaźne rezultaty – niejeden wirus by się zawstydził.
    PS. Tak przy okazji ostatnio słychać ciekawe informacje nt. szczepionek mRNA ciekaw jestem jak Pan z łatwością ( oczywiście ) je zdebunkuje co pomoże nam wszystkim odzyskać spokój ducha i wiarę w naukę :)
    https://hjqdhpdnfmju7nlcdf7sfcexxu-ac4c6men2g7xr2a-omny-fm.translate.goog/shows/on-point-with-alex-pierson/new-peer-reviewed-study-on-covid-19-vaccines-sugge

  3. Szanowny Panie Autorze, czy możemy liczyć na jakiś post/komentarz z sytuacją na teraz. Jak z perspektywy kolejnych dawek wygląda sprawa zakrzepów i ogólnie bezpieczeństwa szczepionek przeciw c19.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s