Podaj dalej (czyli bzdurny łańcuszek o kowidzie)

Jest pandemia. Dociera do nas łańcuszek, przygotowany przez lekarzy. W nim mnóstwo zaleceń, mniej lub bardziej medycznych. Łańcuszek jest strasznie śmieszny, więc go Wam podaję dalej, tylko przypadkiem nie traktujcie tych zaleceń serio.

Łańcuszka oczywiście nie przygotowali żadni lekarze; jest za to wiele znaków ostrzegawczych:

 • Zaczyna się od „Przygotowane przez lekarzy” – ale oczywiście nie ma żadnych nazwisk, odnośników, nazw instytucji. To czerwona flaga wielkości narzuty na tapczan.
 • Zaraz po tym trzy wykrzykniki i mnóstwo znaków graficznych spoza standardu (◉, ➙, •)
 • Zawiera błędne tłumaczenia ewidentny bełkot, do którego rozpoznania nie potrzebna jest wiedza fachowa (przykłady zaraz).
 • Kończy się prośbą o przekazanie dalej.

Nie powielamy żadnych tekstów, które spełniają choćby dwa z powyższych punktów.

No dobra, obywatelski obowiązek spełniłem, teraz – zabawa!

Objawy pojawiają się od trzeciego dnia po zakażeniu (objawy wirusowe).

Trzeciego dnia po zakażeniu wirus czuje się bardzo źle, a nawet zaczyna pokasływać.

◉ Ból ciała
◉ Ból oka

Ale lewego, prawego czy ciemieniowego?

◉ Ból głowy
◉ wymioty
◉ biegunka
Katar lub przekrwienie błony śluzowej nosa
◉ Rozkład

Jeśli występuje rozkład, to obawiam się że na zabiegi już może być trochę późno…

◉ Płonące oczy

To rzeczywiście ciekawy objaw. Pamiętajcie, jeśli w lustrze zobaczycie płonące oczy, to idźcie albo do lekarza, albo do egzorcysty, albo do jakiegoś studia filmowego, na pewno was zaangażują.

◉ Palenie podczas oddawania moczu

Nie należy palić w czasie oddawania moczu bo można się obsikać, a co gorsza obsikać sobie papierosa. W ogóle nie należy palić, bo to niezdrowe.

◉ Gorączka
◉ Wydrapane gardło (ból gardła)

Nawet mi się nie chce.

➙ Bardzo ważne jest, aby policzyć dni objawów: 1, 2, 3.

Tu mi się trochę urwało i musiałem się na chwilę położyć.

◉ Podejmij działania, zanim wystąpi gorączka.
◉ Uważaj, bardzo ważne jest, aby pić dużo płynów, zwłaszcza wodę oczyszczoną. Pij dużo wody, aby utrzymać suchość w gardle i oczyścić płuca.

Nie wiem, co to jest woda oczyszczona, ale zgadzam się, że jak się chce pić, to należy się napić, i że lepiej pić czystą wodę niż brudną. Natomiast – uwaga – nie należy nią czyścić płuc, bo można się utopić.

➙ Wirus atakuje zakończenia nerwowe;
(…)
➙ Wymaga dużo nawilżenia i witaminy C.
(…)
Covid-19 wiąże tlen, więc jakość krwi jest słaba i zawiera mniej tlenu.

Z początku się trochę zgubiłem, ale potem zrozumiałem: wirus potrzebuje witaminy i nawilżenia, bo pokasłuje. (BTW, o oddziaływaniu Sars-Cov-2 na układ nerwowy wiemy jeszcze za mało; brak witamin oczywiście nie jest dobry dla naszego organizmu; występują problemy z niedotlenieniem, ale nie dlatego, że wirus wiąże tlen – nie wiąże – tylko przez rozwój infekcji w układzie oddechowym).

◉ Nie zwlekaj z leczeniem, im wcześniej, tym lepiej!

To prawda! Byle nie korzystając z internetowych łańcuszków.

• Usiądź na słońcu przez 15-20 minut

Dlaczego tylko 15 minut? I dlaczego siedzieć? Można się też przespacerować, jesień taka piękna.

• Odpoczywaj i śpij przez co najmniej 7-8 godzin.
• Pij 1 i pół litra wody dziennie

Jeśli chodzi o sen, to prawda: brak snu osłabia nasz układ odpornościowy. Jeśli chodzi o picie, to ważnym jest, żeby pić wtedy, kiedy się komuś chce pić (chyba, że lekarz zaleci inaczej). Mamy różne organizmy i różne straty wody w ciągu dnia, pijemy też różne ilości innych płynów, więc zalecenie „półtora litra wody jak leci dla wszystkich” jest po prostu głupie (pisałem o tym w naszej książce).

• Wszystkie potrawy powinny być gorące (nie zimne).

Jeśli macie wątpliwości, to po prostu wsadzić do kuchenki mikrofalowej na kwadrans. Wtedy nawet lody waniliowe dostarczą wam nowych, niezapomnianych wrażeń! I pamiętajcie żeby pić oczyszczony wrzątek.

➙ Pamiętaj, że pH koronawirusa waha się od 5,5 do 8,5.

To jest …frapująca informacja. Po pierwsze, że waha się od pH kwasowego do zasadowego (przypominam: ph 1-7 jest kwaśne, 7-14 jest zasadowe). Po drugie, co to jest pH wirusa? pH jest pojęciem związanym z roztworami wodnymi. Wirus per se nie jest roztworem wodnym, więc jeśli w roztworze są cząsteczki wirusa, to pH będzie różne zależnie od tego ile tych cząsteczek jest. Po trzecie, jakie znaczenie ma pH wirusa? Nie wiem. Nie wiem, czy ktoś wie. Po trzecie, oczywiście pokarmy nie wpływają na pH organizmu, ale to przecież wiecie.

Więc wszystko, co musimy zrobić, aby wyeliminować wirusa, to jeść bardziej zasadowe pokarmy, powyżej poziomu kwasu wirusa.

Nobel dla tego pana!

Ale najzabawniejsza jest chyba lista potraw z odpowiadającym im pH:

◉ Banany, Wapno → 9,9 pH

Kto na litość je wapno? A… że takie tabletki na zgagę, czy jak? No to może się zgadzać. Ale banany np. są nieco kwaśne (4.5 – 5.5)

◉ Żółta cytryna → 8,2 pH

Ostatnim razem jak sprawdzałem cytryny były kwaśne (ph < 3), ale mogę się mylić.

No dobra. A teraz jedziemy z najtwardszym koksem. Przypominam, że amoniak ma pH ok. 12, stężony roztwór NaOH ok. 14.

◉ Awokado – pH 15,6
◉ Czosnek – pH 13,2

Dżizas! Nie wiedziałem że czosnek i awokado nadają się do czyszczenia rur, a nie do jedzenia. Będę uważał.

◉ Ananas – 12,7 pH
◉ Rukiew wodna – 22,7 pH

Rukiew wodna. Rukiew wodna wymiata. Rukiew ma mniej jonów H+ niż przestrzeń międzygwiezdna. Gdzie rośnie rukiew wodna, nic innego nie żyje. Listek rukwi wodnej położony na ręce w ciągu pięciu minut wypala dziurę na wylot. Litrem soku z rukwi wodnej można rozpuścić trupa dużej krowy, to znaczy można by było, tylko nie wiadomo, z czego zrobić butelkę.

➙ Skąd wiesz, że masz Covid-19 ?!

Pozwolę sobie odpowiedzieć na to palące pytanie. Wiesz że masz kowida jeśli lekarz (prawdziwy, nie od łańcuszków) postawił taką diagnozę. Jakie są objawy kowida, przeczytajcie na oficjalnych stronach serwisu rządowego RP.

NIE przechowuj tych informacji tylko dla siebie, przekaż je całej rodzinie i znajomym.

Generalnie jeśli jakiś tekst kończy się wezwaniem do przekazywania dalej, NIE przekazujcie go dalej.

A teraz mały test, żeby przekonać się, czy wzięliście sobie moje rady do serca: przekażcie mój tekst dalej! Pochwalcie się nim całej rodzinie i znajomym!

8 myśli nt. „Podaj dalej (czyli bzdurny łańcuszek o kowidzie)

 1. Piękne, bo prawdziwe.
  W sensie, że rzeczywiście się zdarza.
  Czekam na pojawienie się flagelantów. Biorąc pod uwagę rozwój sytuacji wydaje się to nieuniknione.

 2. Dostałam to od szkolnej koleżanki na FB. Oczywiście z przykazaniem, żeby koniecznie przekazać dalej. I ja i moja koleżanka 30 lat temu zdawałysmy maturę z biologii. Żeby ją zdać trzeba było się do owej biologii przyłożyć naprawdę, wyjść poza program liceum (to były inne matury, niestandaryzowane). Trzeba było biologię bardzo lubić i się nią interesować. I teraz wychodzić że ona sobie tą biologię zdała na trzy Z. Biedna pani od biologii w grobie się przewraca…

  • No, niestety. Znam ludzi po biologii wierzących w leczącą moc kamieni. Ten łańcuszek przynajmniej jest śmieszny i łatwo wypunktować problemy.

 3. Kiedyś moja nauczycielka od polskiego się wkurwiła, bo jeden z uczniów napisał w wypracowaniu, że średniowiecze charakteryzowała ciemnota. Powiedziała, że w dzisiejszych czasach jest wręcz większą. To były święte słowa, ale rozmiar tej ciemnoty jest zatrważający. Ludzie kończą studia i… nadal są ciemni. Może czas wprowadzić aktualizację dyplomów? Dyplom magistra, inżyniera, lekarza ważny 5 lat a potem kolejny egzamin…?

  • Wiesz co, to też nie pomoże. Egzamin może każdy zdać. Ja studentom i studentkom zawsze mówiłem, że doktorat to tylko prawo jazdy. Co się potem z tym prawem jazdy robi, to osobna sprawa.

   Moim zdaniem, liczy się dorobek naukowy, publikacje, a w ostateczności – źródła, na które ktoś się powołuje. I zawsze trzeba zawołać „sprawdzam!”, zwłaszcza, gdy jakiś naukowiec wyciąga tezy nie z tej ziemi (czasem dosłownie, por. przypadek Kary’ego Mullisa).

 4. Wodę czyszczoną (Aqua purificata) wykorzystuje się jako rozpuszczalnik w recepturze. Taka woda destylowana, która spełnia wymagania farmakopealne. Raczej nie radziłabym tego pić 😑

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s