Książka: Nie daj się wkręcać szarlatanom!

09Wrz19

Nie było mnie, ale wcale się nie leniłem!

Razem z Ewą Krawczyk (autorką bloga Sporothrix) i Jackiem Belowskim (autorem bloga Globalny Śmietnik) napisaliśmy KSIĄŻKĘ. Prawdziwą książkę z papieru. Ma okładki i wszystko, nawet ma indeks!

A przede wszystkim ma całe mnóstwo ciekawostek o tym, co nauka mówi o dietach, lekach, szczepionkach, a nawet seksie. Dowiecie się, czy Popeye miał rację polecając dzieciom jedzenie szpinaku, czy uczulenia można wyleczyć wapnem, czy od wieczornych posiłków się tyje, ile kalorii ma piwo, a nawet tego, co to jest wartość p i metaanaliza. Dołączyliśmy też krótki poradnik rozpoznawania naukowych fake newsów i oceny wiarygodności źródeł – od tweeta ostrzegającego przed powtórnym zagotowaniem wody aż po systematyczny przegląd i metaanalizę.

Pisząc książkę zależało nam na jednym przekazie: że w nauce nie liczy się zdanie jednej autorki lub jednego autora, choćby nie wiem jak wybitnych. Naukowcy i naukowczynie, lekarze i lekarki często się mylą (omawiamy też w książce kwestię tego, jak dalece i dlaczego w ogóle się mylą). Natomiast nauka, jako wypadkowa pracy tysięcy naukowców myli się o wiele rzadziej i potrafi szybko korygować swoje błędy. Dlatego książka nie ma podtytułu „Posłuchaj, co o zdrowiu mówią naukowcy i lekarze”, tylko „Posłuchaj, co o zdrowiu mówi nauka”.

Książka na papierze jeszcze nie jest w sprzedaży, ale można kupić już ebooka, np. w Publio za niecałe 35 zł. A na papierze – np. w Merlinie w przedsprzedaży za niecałe 25!4 Responses to “Książka: Nie daj się wkręcać szarlatanom!”

 1. 1 Bartosz Dadok

  Zamówione :)

 2. 2 goldwarf

  Zamówione dwa papiery!

 3. 3 January

  *blush* Jejku, bardzo się cieszę, dziękuję! A jeszcze bardziej będę się cieszył, jak zaczniecie się bezlitośnie przypieprzać do każdego szczegółu, serio!

 4. 4 janekr

  Kupione


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: