Cytat na dziś: „Wiadomości” TVP są zaciekawione

20Sier18

Niemcy prowadzą masową wycinkę drzew zarażonych kornikiem drukarzem. Sytuacja jest poważna, akcja nadzwyczajna, a organizacje ekologiczne i Komisja Europejska – na razie milczą. Pytanie dlaczego, skoro w przypadku podobnych działań prowadzonych w Polsce głośno protestowano?

To prawda – w Niemczech jest szagrożenie kornikiem i leśnicy usuwają w wielu lasach zarażone kornikiem świerki.

Ale odpowiedź na zadane pytanie przez „Wiadomości” jest prosta: działania wcale nie są podobne. W Polsce wycina się przecież mnóstwo drzew w lasach gospodarczych, albo prowadzi interwencje w celu ich ochrony takie jak wycinanie zarażonych drzew, i nikt nie protestuje – dopóki nie chodzi o wycinanie niezwykle cennego przyrodniczo lasu, jakim są lasy Puszczy Białowieskiej. Przecież w proteście dotyczącym Puszczy chodzi w gruncie rzeczy o jedno: leśnicy chcą traktować Puszczę (poza niewielkim rezerwatem ścisłym) jak każdy inny nudny, świerkowy, gospodarczy las o który trzeba dbać jak o pole rzepaku. Naukowcy chcą, by objąć ten las rezerwatem, a przynajmniej w niego nie ingerować, nie wycinać drzew, pozwolić na rozwój kornika, nie usuwać starych czy uschniętych drzew, nie sprzątać przewróconych pni.

Cały dowcip polega na tym, że według naukowców ten las nie jest jak każdy inny. Nie jest taki, jak świerkowe lasy gospodarcze, w których właśnie tną Niemcy. Stąd te protesty, stąd oburzenie! Jest wyjątkiem na skalę światową. Dlatego Puszcza – cała Puszcza, po obu stronach granicy, nie tylko rezerwaty ścisłe – jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. A obszary, w których prowadzono wycinki, podlegały ochronie w ramach programu Natura 2000.

Dodatkowo akcja w Niemczech wcale nie jest nadzwyczajna – bo w zeszłym roku zagrożenie było jeszcze większe. Od wielu lat osłabione ociepleniem klimatu i suszą świerki padają ofiarą kornika.

Za pozorne podobieństwo wycinania świerków w niemieckich lasach gospodarczych i w Puszczy Białowieskiej odpowiada komedia pomyłek związanych z nazwą „Las Bawarski”. Jeśli ta komedia była celowa, to chapeau bas, bo przyniosła znakomite efekty. Otóż m.in. wycinki drzew z kornikiem następują w lasach Bawarii. A nawet na terenie Lasu Bawarskiego (niektórzy piszą nawet o „Lasach Bawarskich”), a przecież Las Bawarski to Park Narodowy! Niemcy wycinają swoje parki a nam nie wolno!

Pomieszano trzy różne rzeczy:

 • lasy bawarskie, czyli lasy w Bawarii, w dużej części gospodarcze, a więc mało ciekawe przyrodniczo (np. monokultury świerkowe), częściowo prywatne;
 • Las Bawarski, czyli pasmo górskie w Bawarii;
 • Park Narodowy Lasu Bawarskiego, czyli znajdujący się w owych górach park narodowy, w którym – jak w bardzo wielu innych parkach narodowych w Niemczech – pozwala się naturze na swobodny rozwój, m.in. traktuje się kornika jako niezbędny element ekosystemu. Na terenie 2/3 lasu nie podejmuje się żadnych działań ochronnych – niech las sam sobie radzi.

Las Bawarski. Źródło: Wikimedia

Ten ostatni punkt zasługuje na uwagę. Otóż parę dekad temu, na przełomie lat 80′ i 90′, kiedy w Parku Narodowym Lasu Bawarskiego pojawiło się zagrożenie kornikiem, podjęto kontrowersyjną decyzję, żeby nic nie robić. Świerki, których w tych lasach było o wiele więcej niż w Pusczy, pod koniec lat 90′ zaczęły masowo obumierać. Doszło do protestów – leśników jak i mieszkańców. Prasa pisała, że las został „zachroniony na śmierć” (kaputtgeschützt), że do umarłego lasu przestaną przyjeżdżać turyści, że nigdy już tam nie wyrośnie nowy. „A co miało tam wyrosnąć, jak nie las, kort tenisowy?” pytają naukowcy: bo rzeczywiście, czarne przepowiednie się nie spełniły, las się pięknie odnawia. Ruch turystyczny nie zmalał, w obliczu dobrych efektów działań zarządu parku (czy raczej ich braku) przeciwników nieingerencji jest coraz mniej.

Podobnie postępuje się w innych niemieckich parkach narodowych: żadnych działań przeciw kornikowi nie podejmuje się np. w parku narodowym Sächsische Schweiz; tam wręcz prowadzi się aktywne działania mające na celu przekształcenie pozostałości po gospodarczych monokulturach w las mieszany. W Parku Narodowym Eifel naukowcy liczą nawet na to, że gradacja kornika doprowadzi do zmiany składu lasu na bogaty w buki, bardziej naturalny dla tamtego regionu.

Podsumowując, polscy leśnicy tną w lesie, który jest dziedzictwem kulturowym świata, i nie chcą słuchać naukowców. Niemieccy tną w lasach gospodarczych, ale w cennych przyrodniczo lasach decydują naukowcy. Dla Wiadomości TVP to jedno i to samo.

Reklamy


6 Responses to “Cytat na dziś: „Wiadomości” TVP są zaciekawione”

 1. 1 kwik

  Jak na TVP i tak nieźle, zgadza się chociaż że świerki i że tną.
  Ocieplenie chyba bardziej szkodzi świerkom niż pomaga kornikowi.
  Odnawia (nie odnowia).

  Gdzieś kiedyś czytałem że Czesi po inwazji kornika w Karkonoszach trochę zostawili a resztę wycięli i szybciej odrosło tam gdzie zostawili. Niestety nie chce mi się szukać bo i tak nikogo to nie przekona. Zawsze od razu wiemy najlepiej, już tacy się urodziliśmy.

  Albo może poszukam. To to: Central-European mountain spruce (Picea abies (L.) Karst.) forests: regeneration of tree species after a bark beetle outbreak
  Podobnie w przypadku świerków powalonych przez huragan, lepiej nic nie robić: Western Carpathian mountain spruce forest after a windthrow: Natural regeneration in cleared and uncleared areas. Chociaż wolę jak do podobnych wniosków dochodzą różni autorzy (w obu publikacjach powtarza się Jonášová).

  • 2 January

   Zięks! Poprawiłem.

   Była też praca, która porównywała skutki kornika w TPN i TANAPie – po jednej stronie granicy walczono, po drugiej nie, a efekty były takie same.

 2. 3 kwik

  Tylko że nie Karkonosze a Szumawa, mniejsza z tym.

 3. 4 Randist

  Ale jeżeli chodzi o ‚prawo’ to wycinka jest legalna? Bo tak jak sam zaznaczyłeś – drzewa nie są wycinane ze ścisłego rezerwatu.

  • 5 January

   Jeśli chodzi o wycinkę w Puszczy Białowieskiej, to tu jest spór – Lasy Państwowe i rząd twierdzą że mieli prawo ciąć; natomiast Trybunał Sprawiedliwości UE przyznał rację tym, którzy się z ministerialną interpretacją prawa nie zgadzają.

   Obszar Puszczy poza rezerwatem nie jest wyłącznie lasem użytkowym i podlega ochronie. Natomiast nie podlega ochronie ścisłej, więc w pewnych warunkach wolno tam ciąć. W sporze z UE chodziło więc głównie o to, ile tej wycinki jest: Lasy Państwowe działały na dużą skalę i wycinki nie dało się usprawiedliwić ani ochroną przed kornikiem, ani względami bezpieczeństwa. Natomiast naukowcy chcą, żeby cała puszcza była rezerwatem, w którym nie prowadzi się gospodarki leśnej.

   • 6 telemach

    Odrabiam zaległości wynikające z wielu tygodni abstynencji cyfrowej.
    @January: istnieje poważny problem wynikający z zupełnie odmiennych sposobów percepcji tego co zbiorczo określamy mianem „lasu” . Porównując Polskę i Niemcy wypada zaznaczyć że w jednym przypadku dominuje pojmowanie lasów (włącznie z Puszczą) jako zasobu gospodarczego (las dla leśników, pilarzy, tartaków, turystów, grzybiarzy i przemysłu meblowego) a w drugim jest to gąównie zasób kulturowy (las jako dziedzictwo i własność nienarodzonych jeszcze pokoleń). Te dwie postawy dzieli spory „gap”.
    Nawiasem: gdy przeprowdziłem się(częściowo) z Berlina na Pojezierze Lubuskie we wczesnych latach 90ych i zasadziłem na swojej ziemi sporo drzew,(wówczas denerwowało mnie wypieranie dębu europejskiego przez amerykański) miejscowa ludność, w świętym oburzeniu doniosła do Urzędu Gminnego, że sprowadził się taki jakiś i sadzi drzewa. Było to dla miejscowej ludności czymś karygodnym i skandalicznym. Zapewniam Cię, że pod tym względem aż tak wiele się na polskiej prowincji nie zmieniło. Nadal las jest w głowach głównie plantacją desek, którą należy traktować jak pole rzepaku. I miejsce gdzie można się pozbyć niepostzrzeżenie gruzu z budowy.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: