Fuzją i piłą

Czy nie wolno wycinać drzew?
— Czasem wolno, a nawet trzeba. A czasem nie należy tego robić, z różnych względów. Żeby ptaki miały się gdzie gnieździć, żeby było ładnie, żeby był cień, żeby zachować stare drzewo. Być może nawet, żeby powietrze było czystsze, chociaż redukcja emisji byłaby o wiele skuteczniejsza.
No i drzewa produkują tlen.
— W dzień. A przez cały czas go zużywają, jak większość żywych organizmów. Gdyby zależało nam na produkowaniu tlenu, zamiast sadzić drzewa powinniśmy zakładać torfowiska, albo chociaż pastwiska.
Serio?
— Serio. Duża produkcja tlenu netto oznacza zbieranie się materii organicznej (czyli tzw. carbon sink). Tlen produkują głównie oceany, a na lądzie tajga, lasy borealne północnej Ameryki. A także pastwiska i torfowiska.
A zielone płuca Ziemi?
— Płuca… płuca nie powinny być zielone.
No lasy tropikalne.
— Bardzo piękne, olbrzymi rezerwuar bioróżnorodności. Natomiast jeśli chodzi o produkcję tlenu, to zużywają tlenu tyle, co produkują — gleba w lasach tropikalnych jest bardzo uboga.

Skoro czasem trzeba wycinać drzewa, to o co chodzi z tymi awanturami o wycinki?
— Teraz wycina się drzewa na łapu-capu, nie przejmując się w ogóle tym, czy te drzewa aby nie stanowią jakiejś wartości. Wycina się ponad stuletnie drzewa. Co z tego, że zasadzi się nowe, jeśli urośnie dopiero za paredziesiąt lat? To jak burzyć stare, zabytkowe budynki.
Czemu właściwie? Czy właściciele i deweloperzy to idioci? Albo ludzie których obchodzi tylko krótkotrwały zysk?
— Podejrzewam, że doskonale zdają sobie sprawę z tego, że takie prawo, nawet pod rządami PiS, nie może się długo utrzymać. Doszli do wniosku, że teraz przez krótki czas będzie można wycinać bez zezwoleń i korzystają.

Dobra, a myśliwi? Nie wolno polować na zwierzęta?
— Prawdopodobnie trzeba kontrolować populacje wielu dzikich zwierząt.
Nie wystarczyłoby zostawić przyrody w spokoju? Ekosystemy same by wróciły do równowagi.
Nie ma czegoś takiego jak równowaga w przyrodzie. No i nie ma powrotu do stanu sprzed istnienia człowieka.
To samo mówią leśnicy. Skoro tak, skoro nie ma naturalnych ekosystemów, to jaki problem mają ekolodzy z Puszczą Białowieską?
— Jeśli tak leśnicy mówią, że Puszcza nie jest naturalna, to myli im się naturalność z dziewictwem. Puszcza jest lasem naturalnym; w naturalnych lasach drzewa chorują, zjadają je korniki, przewracają się, gniją, rosną na nich huby, wyrastają nowe drzewa… „Porządkowanie” Puszczy np. przez usuwanie martwych drzew zamieniłoby ją w plantację. Takich plantacji jest dość w całej Europie, a Puszcza jest unikatem. Nie ruszać!

OK. A co z tymi polowaniami? Potrzebne?
— Pewnie tak, ale czy muszą być to pijani amatorzy, którzy pojęcia nie mają, co robią? To powinni być specjaliści potrafiący przede wszystkim policzyć ile zwierząt rzeczywiście trzeba odłowić, a potem zrobić to profesjonalnie, szybko, nie przeszkadzając innym, i bez zabijania ludzi.
Specjaliści?
— Ludzie po studiach, porządnie przeszkoleni w posługiwaniu się bronią. A ustalać co powinno się odławiać powinni naukowcy. Jeśli nawet trzeba np. odławiać lisy, bo zagrażają populacji kuropatw i zajęcy (w co wątpię, ale pokażcie mi liczby), to w takim razie chyba nie trzeba równocześnie polować na zające i kuropatwy, prawda?
To nadal nie tłumaczy całego tego hejtu na myśliwych.
— No bo to banda odrażających hipokrytów.

2 myśli nt. „Fuzją i piłą

    • To prawda! W dodatku jeszcze sporo węgla jest w opadających co roku liściach, które być może nie zostaną spalone (powtórnie uwalniając CO2 i zużywając tlen), tylko dostaną się na kompost. W suchej masie 5-tonowego pnia drzewa jest ilość węgla odpowiadająca uwolnieniu ok. 2.5 x 10^4 kubików tlenu (o ile nie zawodzi mnie pi oraz oko); jak na paredziesiąt lat pracy, to nie jest bardzo dużo.

      Ale drzewo rośnie bardzo wolno, i tworzy biomasę wolniej niż torfowiska, a nawet zwykłe pastwiska. Dlatego produkcja tlenu jest słabym argumentem za sadzeniem drzew w miastach. Dużo lepszym jest np. obniżenie średniej rocznej temperatury, cień, a nawet oczyszczanie powietrza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s