Co po kobiecie, jak można mieć faceta

geiringer

I am sure that our President would not approve of a woman. We have some women on our staff, so it is not merely prejudice against women, yet it is partly that, for we do not want to bring in more if we can get men.

— odpowiedź udzielona Hildzie Geiringer w latach pięćdziesiątych

Natknąłem się na postać Geiringer przygotowując wykład o linkage disequilibrium (LD1). Geiringer w latach czterdziestych m.in. stworzyła matematyczne podstawy teorii LD. Była austriacką matematyczką pochodzenia żydowskiego . Gdy już-już prawie miała profesurę w Berlinie (a była wtedy młodsza ode mnie), inny Austriak doszedł w Niemczech do władzy i musiała wiać. Pracowała później w Turcji i Stanach, opublikowała kilkadziesiąt prac w najróżniejszych dziedzinach, ma ponad tysiąc cytowań — prac pisanych kilkadziesiąt lat temu!

Na jej pracę o LD natrafiłem przeglądając artykuł Lewontina i Kojimy z 1968, gdy szukałem najwcześniejszych matematycznych podstaw teorii LD:

Essential to a discussion of the two-locus problem is the concept of linkage equilibrium. This problem has been dealt with by Geiringer (1944) and can be summarized as follows…

Przez całe życie zmagała się z dyskryminacją.

Trzeba jednak przyznać, że w 1956 berliński uniwersytet (chyba HU?) nadał jej status professor emeritus i pełną pensję.  1. podobno po polsku mówi się „nierównowaga sprzężeń” — chodzi o sytuację, gdy geny są np. blisko siebie na chromosomie, i w związku z tym nie segregują niezależnie do gamet 

Jedna myśl nt. „Co po kobiecie, jak można mieć faceta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s