Do przeczytania #18

Najpierw ogłoszenia parafialne: oddałem się Matriksowi, wszczepiłem sobie chipa i Biokompost jest na facebooku.

  • Pewien dziennikarz napisał książkę o genetycznych różnicach między rasami. Książka oczywiście odbiła się szerokim echem, zwłaszcza że jest pełna przekłamań, łącznie z tym, że autor stawia jakąś tezę i podaje jako źródło pracę, w której tej tezy nie ma. Porządna recenzja w New York Timesie.
  • Fajny artykuł o Maryam Mirzakhani, laureatce tegorocznego Medalu Fieldsa („matematycznego Nobla”). Z wyjaśnieniem, o co (mniej więcej) chodziło w jej odkryciach. A tutaj artykuł z GW.
  • Nowe Ateny, ALBO AKADEMIIA WSZELKIEJ SCIENCYI PEŁNA, NA RÓŻNE TYTUŁY JAK NA CLASSES PODZIELONA, MĄDRYM DLA MEMORYJAŁU, IDIOTOM DLA NAUKI, POLITYKOM DLA PRAKTYKI, MELANKOLIKOM DLA ROZRYWKI ERYGOWANA — całość. Warto mieć na podorędziu.
  • W dzisiejszym „Dużym Formacie” świetny artykuł Wojtka Orlińskiego o mambo-dżambo którym jest wymyślona przez polskich studentów maska do monitorowania snu. Linka do wersji online jeszcze chyba nie ma.
  • Z dna arktycznego morza w pobliżu Syberii unoszą się znaczne ilości metanu. Więcej informacji — dość złych, bo uwalnianie metanu to złe wiadomości — na blogu Örjan Gustafssona, profesora z Karolinska, biogeochemika, członka ekspedycji arktycznej SWERUS C3. Poniżej mini-filmik pokazujący uciekające z dna bańki metanu:
  • Artykuł dobrze wyjaśnia, dlaczego wielu ewolucjonistów nie wierzy w Boga.
  • Cudny filmik „jak wkurzyć ropuchę”:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s