Cytat na dziś: o ochronie środowiska naturalnego

02Lip14

Wojna z globalnym ociepleniem, jeżeli będzie efektywna, będzie szkodliwa dla środowiska naturalnego.
Rośliny potrzebują dwutlenku węgla.

Janusz Korwin-Mikke, poseł w Parlamencie Europejskim, biolog-amator


8 Responses to “Cytat na dziś: o ochronie środowiska naturalnego”

 1. 1 Darek-

  Możemy się z biologii czy naukowości naśmiewać, ale z drugiej strony to muszę przyznać, że jak z jednej strony słyszę, że EU walczy o konkurencyjność, a z drugiej widzę, że USA nie mają zamiaru ratyfikować traktatu z Kioto, a Chiny nie mają limitów emisji, to cierpię na spory dysonans poznawczy.

  • 2 January

   Nie no, ja nie wierzę, że ludzie się zbiorą do kupy i coś zrobią w kwestii zmiany klimatu. Po prostu będę starał się żyć dalej w bogatym kraju, z rozwiniętymi służbami technicznymi, daleko od wybrzeża.

   Natomiast nie zamierzam zrezygnować z możliwości robienia sobie jaj z aroganckich nieuków.

  • 3 pak4

   Ale to niezupełnie. W USA traktat z Kioto zapewne nie przejdzie, zresztą jest on już mało aktualny. Jednak jednocześnie jednym z ważniejszych tematów politycznych* jest stawianie na odnawialne źródła energii (przeznacza się na nie więcej pieniędzy niż w państwach europejskich), a emisję CO2 bierze się całkiem poważnie i cieszy z jej redukcji.
   Jakiś czas temu zaskoczyła mnie inną rzecz — że w zestawieniu wydatków na odnawialne źródła energii (w Świecie Nauki) na ‚medalowej pozycji’** znalazły się… Chiny. Tak jakby Chiny przyjmowały, że od redukcji emisji nie ma ucieczki, że wszystko, co można zrobić, to trochę to odwlec, by zdążyć się do tego technologicznie przygotować.
   Problem polega na tym, że u nas „USA i Chiny” nie są argumentem za ewentualnym opóźnieniem redukcji o parę lat, by jednocześnie przygotować się do zmiany technologii, ale argumentem za siedzeniem z założonymi rękami.

   *) Bo demokraci biorą to na sztandar, a republikanie są ‚korwino-podobni’.
   **) Najwięcej wydawały USA.

   • 4 gajowy

    „Jakiś czas temu zaskoczyła mnie inną rzecz — że w zestawieniu wydatków na odnawialne źródła energii (w Świecie Nauki) na ‚medalowej pozycji’** znalazły się… Chiny”
    Radość może się okazać przedwczesna. Prawdopodobnie inwestują w produkcję turbin wiatrowych na eksport do Europy. Towar, jak każdy inny, a skoro jest popyt, to czemu nie zarobić?

   • 6 January

    Teraz inwestują nawet więcej niż Stany, patrz moja odpowiedź gajowemu.

 2. 7 Gronkowiec

  Czy dobrze mi się wydaje, że i tak te niewielkie ograniczenia emisji CO2 które są dyskutowane niewiele zmienią, bo katastrofę możemy teraz już tylko nieco opóźniać? A naprawdę radykalnych zmian nikt nie wprowadzi?

  … W sytuacji gdy tsunami zalewa dom, trochę bez sensu jest rozmawiać o tym czy wodę będziemy wylewać małymi szklankami czy większymi kubkami…

  A po JKM tego się można było spodziewać ;)

  • 8 January

   Nie mam pojęcia, bo w dyskusjach padają najróżniejsze propozycje. Ale zajrzyj na blog doskonaleszare.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: