Dwuznaczny symbol mistrzostw

TatusorGuineanBeast

Przeczytałem w GW, że pancernik Fuleco jest symbolem igrzysk mistrzostw w Brazylii. To oczywiście słodkie („słodziak”, napisała Margit Kossobudzka), śliczne itd. I dwuznaczne.

Brazylia nie jest zamożnym krajem. W biedzie szerzą się choróbska. Jedną z nich jest choroba Hansena. Czyli trąd, lepra. Choroba zakaźna, wywoływana bakterią Mycobacterium leprae. Brazylia jest jednym z niewielu państw, w których trąd jest nadal poważnym problemem mimo dostępnych, tanich i skutecznych terapii antybiotykowych. Wg WHO, rocznie odnotowuje się w Brazylii ponad 30 tysięcy nowych przypadków trądu (ok. 15 / 100 tys. mieszkańców), z czego prawie siedem procent to dzieci.

Trąd towarzyszył ludziom żyjącym w Starym Świecie od stu tysięcy lat, ale do Ameryk przybył dopiero wraz ze statkami wiozącymi kolonistów i niewolników. Oprócz ludzi, trąd zaatakował również zwierzęta. Domyślacie się, jakie. Okazało się, że pancerniki również zarażają się bakterią M. leprae. Wiadomo na przykład, że wśród pancerników na południu Stanów Zjednoczonych 1-15% jest zainfekowanych M. leprae. Co więcej, niedawno potwierdzono, że w Ameryce Północnej ludzie zakażają się trądem od pancerników. A w Ameryce Południowej, polowanie na pancerniki jest jednym z czynników ryzyka zachorowania na trąd.

Nie wiem, jak czy bolity (three-banded armadillo, dwa gatunki, w tym ten, do którego należy Fuleco) chorują na trąd równie często, co inne, o wiele powszechniejsze pancerniki. Szansa spotkania w Brazylii zainfekowanego pancernika i zarażenia się od niego trądem jest na pewno dużo mniejsza, niż zachorowania na malarię czy żółtą gorączkę (jeśli ktoś wybiera się do Brazylii, niech się zaszczepi i dba o profilaktykę antymalaryczną). Ale jako symbol tych mistrzostw maskotka wydaje mi się trafiona.

2 myśli nt. „Dwuznaczny symbol mistrzostw

  1. Mistrzostw. Pancernik jest maskotką mistrzostw świata w piłce nożnej. Igrzyska (olimpijskie) są za dwa lata i też w Brazylii ale to inna impreza i inna maskotka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s