Tytuł na dziś: My, średniowieczni Anglicy

Chyba założę fanklub Margit Kossobudzkiej. Tytuł na dziś: „Dzięki średniowiecznej dżumie jesteśmy… zdrowsi” (podkreślenie moje; GW 9 maja 2014).

Treść artykułu: po epidemii dżumy w XIV w. w Londynie, długość życia i zdrowie pozostałej przy życiu połowy populacji uległy poprawie (być może na wskutek redukcji przeludnienia). Autorka artykułu porównywała szkielety z czterech cmentarzy, z których najmłodszy przestał być używany z początkiem XVI wieku.

Tak więc zdrowsi, owszem, ale nie my, tylko Londyńczycy z XV i początku XVI wieku.

Rzecz ciekawa, akurat Polska stosunkowo mało ucierpiała z powodu epidemii 1347-1351. W sumie nie bardzo wiadomo czemu. Natomiast kolejna epidemia dziesięć lat później podobno wywołała w Polsce pogrom Żydów (S. Cohn pisze: „Znam tylko jeden wypadek, gdy wybuch epidemii dżumy w ciągu następnych stu lat [od pierwszej epidemii -jw] wywołał pogrom Żydów: w Polsce w 1360, gdzie, przynajmniej jeśli chodzi o Kraków i okolice, był to pierwszy przypadek epidemii”).

EDIT: Nie mogę znaleźć tego artykułu w mojej prenumeracie na Kindle’u — tak że nie wiem, czy artykuł ukazał się w GW na papierze, czy może dopiero się ukaże, czy tylko jest na portalu.

4 myśli nt. „Tytuł na dziś: My, średniowieczni Anglicy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s