Do przeczytania #15

6 myśli nt. „Do przeczytania #15

  1. Jeszcze klasyfikacji narkotyków wg. Nutta. Tak, to są tylko opinie naukowców specjalizujących się w rozwijaniu systemu kategoryzacji i oceny narkotyków.Problem jest taki, że ciężko by wymyślić obiektywne kryterium opisujące np. „społeczną szkodliwość używki” czy nawet „siłę uzależnienia”. Tzn. ciężko bez prowadzenia nieetycznych badań na ludziach, w których, w podwójnie ślepiej próbie, podaje się strzykawką ludziom heroinę i patrzy, ilu się uzależniło.

    Obecnie narkotyki w brytyjskim prawodawstwie klasyfikowane są w wyniku swobodnej dyskusji czy głosowania w odpowiedniej komisji, bez jakichś ściśle usystematyzowanych kryteriów. Komisja stwierdza, ach, canabis, ZUO, damy do kategorii B.

    Nutt i koledzy proponują alternatywny, bardziej sformalizowany system klasyfikacji w oparciu o o bardziej szczegółowe ankiety. We wcześniejszych pracach pokazali, że system ten (w przeciwieństwie do oficjalnej klasyfikacji) koreluje z opiniami psychiatrów specjalizujących się w leczeniu uzależnień (też Nutt, też Lancet, 2007; niestety, prace z Lanceta są za paywallem)

  2. Parę dni temu wysłałam Ci maila. Jeśli możesz, sprawdź, czy nie wylądował w spamie po przefiltrowaniu, bo nadgorliwość gmaila jest ostatnio gorsza od faszyzmu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s