Do przeczytania #15

10Lip12
Advertisements


6 Responses to “Do przeczytania #15”

 1. 1 January

  Jeszcze klasyfikacji narkotyków wg. Nutta. Tak, to są tylko opinie naukowców specjalizujących się w rozwijaniu systemu kategoryzacji i oceny narkotyków.Problem jest taki, że ciężko by wymyślić obiektywne kryterium opisujące np. „społeczną szkodliwość używki” czy nawet „siłę uzależnienia”. Tzn. ciężko bez prowadzenia nieetycznych badań na ludziach, w których, w podwójnie ślepiej próbie, podaje się strzykawką ludziom heroinę i patrzy, ilu się uzależniło.

  Obecnie narkotyki w brytyjskim prawodawstwie klasyfikowane są w wyniku swobodnej dyskusji czy głosowania w odpowiedniej komisji, bez jakichś ściśle usystematyzowanych kryteriów. Komisja stwierdza, ach, canabis, ZUO, damy do kategorii B.

  Nutt i koledzy proponują alternatywny, bardziej sformalizowany system klasyfikacji w oparciu o o bardziej szczegółowe ankiety. We wcześniejszych pracach pokazali, że system ten (w przeciwieństwie do oficjalnej klasyfikacji) koreluje z opiniami psychiatrów specjalizujących się w leczeniu uzależnień (też Nutt, też Lancet, 2007; niestety, prace z Lanceta są za paywallem)

 2. 2 krystyna.ch

  Parę dni temu wysłałam Ci maila. Jeśli możesz, sprawdź, czy nie wylądował w spamie po przefiltrowaniu, bo nadgorliwość gmaila jest ostatnio gorsza od faszyzmu.

  • 3 January

   Odpowiedziałem Ci na mejla na Twoj adres gazetowy; doszlo?

 3. (na stronie) jesteś moim ulubionym naukowym blogiem po polsku

 4. Zdarzy się jeszcze jakiś ciekawy wpis?%d bloggers like this: