Wielka prośba

Ta akcja jest ważniejsza niż Rospuda

W piątek, piątego listopada kończy się akcja zbierania podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą „Oddajcie parki narodowi„.

 • Chodzi o taką modyfikację przepisów, żeby gminy nie mogły wetować decyzji dotyczących państwowych obszarów — nie gminnych, nie prywatnych, ale obszarów należących do skarbu państwa
 • Podpis pod petycją nie oznacza, że automatycznie taka zmiana prawna w proponowanej formie wejdzie w życie — a jedynie, że w ogóle zostanie rozważona przez Sejm
 • Podpisy trzeba przesłać, niestety, zwykłą pocztą; formularz można pobrać tutaj
 • Nie jestem ekologiem ani „ekologiem”. Nie sympatyzuję ze wszystkimi, którzy chrzanią dyrdymały o równowadze w przyrodzie, szkodliwości energetyki jądrowej albo przykuwają się do drzew. Ta inicjatywa to jednak nie tylko pomysł Zielonych czy Greenpeacu, i jestem przekonany, że trzeba ją wesprzeć.

Kilka linków do artykułów Adama Wajraka na temat Puszczy i proponowanej zmiany prawnej:

Jeśli macie jeszcze wątpliwości, to się dopytujcie. Jeśli nie, to pobierzcie formularz, wypełnijcie i wyślijcie. Nie trzeba być „Zielonym”, żeby stwierdzić, że ten projekt ma sens, a przynajmniej — że warto, żeby się Sejm nim zajął. Wali Was Puszcza i Parki Narodowe — fajno, zróbcie to dla mnie. Skoro tutaj trafiliście, to chyba jakiś pożytek albo niewielką radość z tego bloga kiedyś mieliście. To teraz zapłaćcie — podpisem i znaczkiem na list.

Nie ma już czasu — akcja się kończy w piątek, a stu tysięcy podpisów jeszcze nie ma.

I jeszcze list od Adama Wajraka:

Drodzy Przyjaciele

Jak wiecie trwa akcja „Oddajcie Parki Narodowi”. To wielka zbiórka podpisów, w którą angażuje się każdy komu droga przyroda. Zbieramy je pod incjatywą ustawodawczą, która być może pozwoli na skuteczną ochronę takich miejsc jak Puszcza Białowieska, czy Mazury. Chodzi nam o to, by zupełnie niemoralne weto samorządów, jakie mogą one postawić przy toworzeniu parku narodowego, zastąpić konsultacjami. Nie może być tak, że samorząd Hajnówki może decydować o należącym do skarbu państwa, czyli nas wszystkich lesie. Takiego prawa nie mają inne samorządy wobec innych własności skarbu państwa, np. fabryk. Chcemy by dyrektorzy parków byli oceniani merytorycznie, a nie politycznie.

Wiem, ze parki narodowe nie są instytucjami idealnymi, ale dzieje się też tak dlatego, że nasi politycy od lat zajmowali się ich osłabianiem. Parki narodowe i ochrona przyrody stały się chłopcem do bicia. Pora z tym skończyć. Pora pokazać, że obywatelom zależy na przyrodzie, że za nią też stoi silne lobby. Dać sygnał, że parki narodowe, które zajmują zaledwie 1 proc naszego kraju muszą być sprawnymi instytucjami odpornymi na polityczne wpływ.

Musimy zebrać przynajmniej 100 tys. podpisów, a najlepiej więcej. Dobrze by znalazły się one w biurze Greenpeace OTOP lub WWF, które koordynuje akcję do początków listopada, bo już 13 listopada akcja się kończy i musimy złożyć podpisy w sejmie.

Powiedzcie o tej akcji w swoich instytucjach, na swoich uniwersytetach. Przekażcie tego maila dalej. Zaangażujcie kogo się da. Ta akcja jest ważniejsza niż Rospuda!!!

pozdrawiam Was i ściskam z wycinanej wciąż Puszczy

zawsze Wasz Wajrak

Osobą kontaktową w GP jest Agata Zielińska 503 157 028, agata.zielinska@greenpeace.pl Ja też służe pomocą i odpowiem na każde pytanie. Info i formularze do zbiorki możecie znaleźć też tu: oddajcieparkinarodowi.pl/ lub tu: tydecydujesz.org.

9 myśli nt. „Wielka prośba

 1. Hmmm. Nasuwa mi się takie, wredne dosyć, podejrzenie: skoro nie ma dosyć podpisów, czy to nie znaczy aby, że naród parki ma w rzyci..? To jakże: oddajcie?

  • No, mi się ten slogan nie podoba. Naród pewnie parki ma faktycznie w rzyci¹, ale też ustawa nie ma oddać parków narodowi (czymkolwiek by on nie był), tylko państwowej administracji możliwość administrowania państwowymi lasami.

   ¹ słownik Firefoxa nie zna tego słowa. Zna inne, jako to: szyci, zryci, rzuci, ryci i rzygi.

 2. Dzisiaj o sprawie pisze GW. W komisji sejmowej nikt nie był przeciw, wzbudziło uznanie niespotykane jak na inicjatywę ustawodawczą poparcie społeczne. Ktoś z PSL-u coś tam kręcił i wypowiadał się mętnie, reszta posłów, nawet ci z PO i PiS zamiast wziąć się za łby i kłócić – głosowali ZA!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s