Oddajcie parki narodowi

Puszcza Białowieska, fot. z Wikipedii

Do przeczytania: artykuł Wajraka w GW i strona akcji „Oddajcie parki narodowi.

Chodzi o to, żeby o parkach narodowych decydowali ci, którym zależy na utrzymaniu ich charakteru — a nie ci, którym zależy na ich bezpośredniej eksploatacji w rodzaju wycinki lasu. Obecnie samorządy mogą blokować decyzję Ministerstwa Środowiska prawem weta — nawet jeśli decyzje dotyczą obszarów należących nie do gmin, a do skarbu państwa. Dlatego nie można np. rozszerzyć obecnych granic Parków Narodowych (np. Białowieskiego Parku Narodowego) gdy lokalne samorządy się nie zgodzą.

No i — jasne, że się nie zgadzają. Może im się nie opłaca, może utracą część przywilejów albo część dochodów z wycinki lasów lub komercyjnych polowań. Mówi się też o tym, że rozszerzanie parków narodowych może zmienić gminy w skanseny, w których nikt nie chce inwestować. Może po prostu są krótkowzroczni. Tak czy siak, misię to nie podoba, tym bardziej że nie chodzi o żadne wywłaszczanie ani osób, ani gminy — bo mowa jest o terenach, które nie należą do nich, ale do skarbu państwa.

Ponieważ chodzi o obywatelską inicjatywę ustawodawczą, nie można zbierać podpisów w internecie — musi być na papierze. Trzeba stu tysięcy podpisów, żeby sprawą musiał zająć się Sejm. Moja notka jest spóźniona, bo zorganizowana zbiórka podpisów w całym kraju była wczoraj. Sama akcja ma jednak trwać do końca listopada i można chyba nadal wysyłać swoje podpisy na adres:

„Oddajcie Parki Narodowi”
Mariusz Duchewicz
ul. Szobera 4/27
01-318 Warszawa

Formularz do podpisania (albo, dla ambitnych, do zbiórki podpisów) można pobrać tutaj.

Przy okazji: żeby Was pogięło, twórcy strony tydecydujesz.org. Zdecydowaliście się na flash i javascript, nie da się sensownie w WordPress.com umieścić linków do formularzy na Waszych stronach, to zmykajcie na drzewo (byle nie na terenie rezerwatu ścisłego).

3 myśli nt. „Oddajcie parki narodowi

  1. jedna skromna uwaga – w Polsce nie ma czegoś takiego jak Ministerstwo Ochrony Przyrody. Jest Ministerstwo Środowiska (nawet nie Ochrony), zaś w nim Departament Ochrony Przyrody.

    • Aaaargh, coś mi ręka drgnęła, jak to pisałem, ale się rozproszyłem i zapomniałem. Często zdarza mi się przekręcać nazwy własne i nazwiska, zawsze muszę sprawdzać. Wielkie dzięki — już poprawiłem.

  2. Faktycznie, z tym flashem to niezły ambaras. Pewnie znajomy zrobił w czynie społecznym, a że nie opanował (np) Typo3 jeno flaszę i action script – to najprawdopodobniej nikomu wcale nie podpadło. Ładnie wygląda, kukułka kuka a dzięcioł stuka. Greenpeace (w Polsce) wyrasta z tradycji romantyczno-harcersko-biwakowych. Tam nie ma miejsca na technokrację. :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s