Cytat na dziś: WO

16Lu10

No więc ja mam taką radykalną teorię. W każdym naukowcu tkwi oszołom. (…) Jedyne co ich powstrzymuje, to procedury: peer review, zatwierdzenie grantu, ubieganie się o przedłużenie kontraktu. To ich zmusza do trzymania się przysłowiowej poręczy. Daj jednak takiemu dożywotni etat plus układ typu „opublikujemy to panu hurtowo”, i zaraz odkryje alternatywny model atomu albo pole psioniczne.

Wojciech Orliński

Oczywiście, są kontrprzykłady. Oczywiście, dowód anegdotyczny nie ma znaczenia. Ale pokusa, żeby wymyślić coś Zupełnie Nowego i przedrzeć się z tym przy pomocy środków pozanaukowych (np. autorytetu) — jest olbrzymia.15 Responses to “Cytat na dziś: WO”

 1. 1 bart

  Oh wow, mój tekst o puszczaniu poręczy stał się przysłowiem!

 2. 3 wo

  Dziękuję za wyróżnienie cytatu! Więc na jego uzasadnienie mam „plural of anecdotal evidence” (not data) w postaci nauki uprawianej przez Szalonych Naukowców takich jak z Bonda, działających poza peer review na zlecenie CIA czy KGB. Jest kilka smakowitych opowieści o projektach typu MK ULTRA. To się prawie zawsze kończyło po prostu przepijaniem budżetu na jakieś absurdy. Najwyraźniej ludzie nawet skądinąd legitymujący się dyplomami czy etatami docenta w CV, jeśli im dać takie warunki, świrują. Bo o tym sekretnie marzy większość ludzi nauki, żeby nie tłumaczyć się swojemu profesorowi z procedur badawczych, tylko zacząć badać – powiedzmy – uczucia roślin.

  • 4 ztrewq

   No ale ja kurczę się z Tobą w 100% zgadzam, nie musisz uzasadniać!

   Może tylko jest jedna strona tego problemu warta podkreślenia: każdy z nas marzy o podjęciu ryzyka, o zupełnie absurdalnym pomyśle, który wypali.

   Ryzyko w nauce oznacza potencjalnie dużo większe „zyski”, ale też dużo większą przegraną. W najlepszym wypadku człowiek straci dużo czasu goniąc za złudzeniem, a czas i moc obliczeniowa wetware są cenne. W najgorszym nie będzie już naukowcem. Duży budżet, bezpieczne stanowisko zmniejszają ewentualne nieprzyjemne skutki przegranej.

 3. Może mnie ztrewq oświecisz, co jest takiego przełomowego w Crickowskiej panspermii. Mnie się zawsze wydawała dość marnym w sensie tłumaczenia biogenezy pomysłem. OK, życie powstało na becie Fomalhaut i stamtąd przylazło na Ziemię. Nie mamy już problemu, jakim cudem powstało życie na Ziemi. Ale nadal mamy problem jak powstało na becie Fomalhaut, nie?

  Jego książeczka „Istota i pochodzenie życia” była więc dla mnie ważnym krokiem* w obalaniu wiary w autorytet noblowski ;-) No jak to, noblista (NOBLISTA!) i walnął coś takiego? Zlepek tekstów z podręcznika biochemii i biologii molekularnej i „hipoteza” która niczego nie wyjaśnia, jest spychologiczna po prostu?

  Niesmak był tak duży, że do tej pory nie przeczytałem The Astonishing hypothesis, a wypadałoby.

  *ostatnim były niedawne „homeopatyczne” pierdoły Montagniera…

 4. 8 ztrewq

  Może mnie ztrewq oświecisz, co jest takiego przełomowego w Crickowskiej panspermii.

  Absolutnie nic; stanowi przykład forsowania poglądu naukowca (któremu się może wydaje że pogląd jest przełomowy) za pomocą autorytetu. Użyłem Cricka i panspermii jako ilustracji tego zjawiska.

  • Absolutnie nic
   A OK. Jakoś cię przeczytałem inaczej, jakbyś coś w tym widział. Nie wiem czemu, pewnie zbyt późnym wieczorem czytałem :-)

 5. „W każdym naukowcu tkwi oszołom. ”

  No więc ja mam taką radykalną teorię, że w każdym publicyście również. Tylko co ich powstrzymuje? Mogę ją (teorię) ewentualnie rozszerzyć na polityków, dowódców wojskowych, przedszkolanki, bloggerów i mechaników samochodowych…

  Niewykluczone, że w każdym z nas tkwi. Podobnie jak każdy zdrowy jest potencjalnym chorym.

  • 11 ztrewq

   Podałem cytat z WO, bo mam wrażenie, że w naukowcach częściej niż w innych tkwi takie pragnienie puszczenia się poręczy. A i efekty bywają spektakularne.

 6. 12 ekolog

  To co napisał telemach jest bardzo ciekawe. Rozmawiałem kiedyś (podczas libacji, więc sprawa gorzej niż anegdotyczna) z kolegą psychiatrą na temat generalnie chorób psychicznych. Jedną z omawianych hipotez wyjaśniających liczne choroby i dolegliwości umysłu była taka, która określiła wszystkich ludzi jako chorych. Z tą różnicą, że znakomita większość radzi sobie z tym w większym lub mniejszym stopniu. Przelewając energię na jakieś hobby (prawie każdy ma), konika czy zainteresowanie jakoś udaje się zapanować nad demonem. Kolega nawet użył porównania – każdy z nas siedzi na puszce Pandory dociskając wieczko. Niektórym nie udaje się utrzymać pokrywki, spadają no i wszystko wtedy wyłazi.

 7. „mam wrażenie, że w naukowcach częściej niż w innych tkwi takie pragnienie puszczenia się poręczy.”

  Mój (niemiecki) promotor zwykł w takich przypadkach pytać (również po niemiecku): worauf stützt sich diese Annahme?

  A najbardziej spektakularne efekty to na pewno u wojskowych, szczeólnie tych od BMZ. Dla nas jednak odjazd naukowców ma większy urok. Zboczenie zawodowe?

  • 14 ztrewq

   Es stützt sich auf dem Bauchgefühl, Intuition und der Selbstbeobachtung.

   Nie wiem, czy efekty u wojskowych bywają spektakularne — myślę, że są tam bardzo szybko wyłapywane, a ich skutki zamiatane pod dywan.

   Naukowca ciężej zamieść pod dywan: mało komu zależy, a i ego się nie mieści.

   Może po prostu u naukowców częściej się zdarza, że mechanizmy zewnętrznej kontroli zawodzą?

 8. 15 mtwapa

  re Zlota Mysl wo

  rownie odkrywcze jak to ze w kaznym z nas (hetero) siedzi homoseksualny pedofil-gwalciciel (o ile pozwola na to okolicznosci).

  IMHO nie bardzo…

  Chyba ze wo zamieni sie w sledczego made in Iran pre-Chomeini:

  wo: ” w sprzyjajacych okolicznosciach publikowalbys rownania fizyczne dowodzace Trojcy Swietej”

  anonimowy_naukowiec: „przysiegam, nie publikowalbym dlubalbym dalej w swojej dzialce”

  wo: „i tak _chcialbys_ publikowac te rownania, oszolomie jeden”

  re Crickowska panspermia:

  Przyznaje nie sledzilem stopnia zapalczywosci Cricka w propagowaniu tejze, ale na krater Chicxulub, co jest zlego w znajdowaniu odpalowych pozaziemskich wyjasnien zjawisk?

  Pozostaje sobie zadac pytanie czy jest to hipoteza plodna poznawczo:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Murchison_meteorite

  Oczywiscie nie jest to zaden dowod potwierdzajacy panspermie, ale
  nie zgadzam sie na pakowanie Cricka do tego samego wora z Giertychem the Elder. Czytalem tez wywiad z Crickiem (Conversations on Consciousness, Susan Blackmore) kiedy juz byl chory na raka. Zero odpalu.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: