Do przeczytania #8

  Helena Rasiowa, polska matematyczka, zajmowała się m.in. różnymi systemami logicznymi, miała swój udział w stworzeniu podstaw matematycznych informatyki

 • Pewna moja krewna, powołując się na autorytet samego Korwina-Mikke, twierdziła, że nie istnieją kobiety-matematycy. Oczywiście, wiem z autopsji że to bzdura, ale z drugiej strony — ile nazwisk sławnych matematyczek znacie? Wobec tego, trzy pytania: Czy kobiety mają mniejsze zdolności matematyczne? Czy osoby dobre z matematyki są częściej mężczyznami? Czy istnieją genialne matematyczki? Blogonotka omawiająca artykuł z PNAS odpowiadający na te trzy pytania.
 • Cała prawda o Łukasiewiczu: blogonotka Telemacha o prawdziwej historii Łukasiewicza. Łukasiewicz co prawda lampy naftowej nie wynalazł, nie wydobywał jako pierwszy w Europie (czy nawet Polsce) ropy, nie opracował pierwszego sposobu destylacji, ALE…
 • Cała prawda o ewolucji:
 • Mapa Brodmana i późniejsze warianty

 • Korbinian Brodman był niemieckim neurologiem żyjącym na przełomie wieku XIX i XX. Zasłynął ze swojej mapy, która utworzył w wyniku mrówczej pracy polegającej na studiowaniu przekrojów mózgu. Mapa wyznacza dostrzegalne granice między obszarami mózgu. Obszarom tym później udawało się przypisać konkretne funkcje. Mimo olbrzymiego postępu w badaniach nad mózgiem, mapa Brodmana nadal jest w większości poprawna. A niedawno minęło sto lat od jej utworzenia. Mapa Brodmanna po stu latach
 • Powstało nowe czasopismo naukowe o cudnej nazwie: Journal of Serendipitous and Unexpected Results (JSUR)

4 myśli nt. „Do przeczytania #8

 1. W którymś numerze Świata Nauki z końca lat 90-tych był pokaźny artykuł o dowodzie na 3 twierdzenie Fermata. Mało z tego wtedy zrozumiałem (wątpię, bym zrozumiał więcej) ale pamiętam że w walce o rozstrzygnięcie zagadki milowe kroki poczyniła jakaś kobieta. Do tego to było długo przed czasami sufrażystek, więc aby móc cokolwiek dłubać oficjalnie, przebierała się za mężczyznę. Nie zaglądałem na razie do podlinkowanych notek, więc z pamięci mogę jeszcze wymienić Florence Nightingale – wynalazczynię pie chart.

 2. Ja pamiętam Agnesi.

  Poza tym stwierdzenie spod linka Over time, as other „maps” were published and his original became criticized for lack of objectivity, his map fell out of fashion. That is until the 1980’s, when various brain imaging techniques were developed.” jest głupie jakieś. Badania lokalizacyjne, a więc odnoszące się do map cytoarchitektonicznych prowadzono wcześniej innymi metodami, zanim wynaleziono imagingi. I to nie tylko na zwierzętach, gdzie metod jest mnóstwo, ale u ludzi badanie uszkodzeń funkcji po rozmaitego pochodzenia uszkodzeniach mózgu moim zdaniem podpada. Że nie wspomnę o badaniu odpowiedzi na stymulację odsłoniętej kory mózgowej – Penfield robił to bodajże od lat 30tych zeszłego wieku.

  Jeśli chodzi o posługiwanie się oznaczeniami Brodmanna, to tradycje były różne w różnych okolicach mózgu, np. w okolicach słuchowych numerków używano rzadko, ale wzrokowe pola 17 czy 18, czy przedczołowe 9, 46, 10 występowały w literaturze bardzo często.

  Ciekaw zresztą jestem o co chodzi z tymi latami 80-tymi, bo wiki mówi że PET zaczął się w 1976 a fMRI w 1992. Żadna inna technika obrazowania funkcji mózgu osiągająca rodzielczość przestrzenną potrzebną do weryfikacji map cytoarchitektonicznych u ludzi (oprócz starej elektrofizjologii) nie przychodzi mi do głowy.

  • Prawdę powiedziawszy, to nie bardzo się na tym znam — czytuję czasem bloga spod linka, bo mi się wydaje ciekawy, ale nie bardzo mogę ocenić jego zawartość.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s