Do przeczytania #7

  • Nareszcie ktoś przystępnie wyjaśnił i zilustrował w jaki sposób gigantyczny rekin (Mega Shark) może zaatakować i zniszczyć samolot pasażerski.
  • Na znakomitym blogu StrangeMaps ciekawa rekonstrukcja — mapa Francji odtworzona na podstawie z pozornie zupełnie niewystarczających danych
  • Bill Gates na temat pandemii H1N1 — tekst, pod którym najchętniej sam bym się podpisał. Lekki przebieg pandemii H1N1 nie oznacza, że podjęte przez agencje rządowe, WHO i naukowców kroki były niepotrzebne — ale że mieliśmy szczęście, i gdyby nie ono, to owe kroki okazałyby się niewystarczające. Bill Gates i jego fundacja zasługują w ogóle na odrębną notkę.
  • O leczeniu gnijących ran robakami pewno każdy słyszał. Ale okazuje się, że zupełnie poważnie pracuje się nad medycznym wykorzystaniem niektórych larw do oczyszczania ran z martwej lub zainfekowanej tkanki. Rzecz jasna, nie moga być to byle „robaki” — larwy nie mogą zaatakować zdrowej tkanki, muszą być sterylne itd. Zalety takiej procedury to m.in. dokładniejsze oczyszczenie rany bez konieczności ingerencji chirurgicznej, co więcej larwy wydzielają substancje o działaniu bakteriobójczym. Uwaga: dość obrzydliwe (ale ciekawe) wideo.
  • Pancerne ślimaki głębokomorskie — ze skorupą wzmacnianą pirytem i łuskami z pirytu okrywającymi nogę. „Behold the Samuel Jackson of snails, i.e. one bad mother” — pisze autor bloga „Deep Sea News„.
  • Kto ma dostęp do Nature, ten może przeczytać bardzo ciekawy artykuł Quirina Schiermeiera o prawdziwych „dziurach” w klimatologii — a więc obszarach i częściach klimatologii, które pełne są niepewności albo w których brak dokładnych danych. Na przykład, o ile większość modeli zgadza się, że ocieplenie klimatu przyniesie obniżenie opadów w strefach ciepłych, a zwiększenie w strefach chłodnych, o tyle w szczegółach oraz w prognozach dotyczących stref umiarkowanych prawie wszystkie modele się różnia przewidywaniami. We wstępniaku bardzo mądre zdanie, dotyczące nie tylko badań klimatologicznych:

    Perhaps the most important lesson is that researchers must be frank about their uncertainties and gaps in understanding — but without conveying the message that nothing is known or knowable.

  • Powiązana wiadomość — IPCC przeprosiła za włączenie do swojego raportu z 2007 źle udokumentowanej informacji na temat cofania się lodowców w Himalajach — a konkretnie, że lodowce te całkowicie znikną w ciągu najbliższych paru dekad. Chociaż ogólne wnioski na temat przyspieszenia cofania się lodowców w XXI wieku się nie zmieniają, konkretne oszacowania dla Himalajów były oparte na niepewnych danych. Wśród krytykujących tą część raportu znajduje się m.in. Murari Lal, główny autor rozdziału, w którym znalazł się inkryminowany fragment — oparty na raporcie WWF z 2005, który z kolei był oparty na nieopublikowanych badaniach glacjologa Syed Iqbal Hasnaina. Hasnain zaś otwartym tekstem stwierdza, że chodziło tylko o spekulacje.
  • Na blogu Daily Parasite codziennie nowy pasożyt. Bardzo ciekawa lektura — mało które rzeczy są tak ciekawe w badaniach ewolucyjnych, jak interakcje gospodarz — pasożyt. Na blogu jest często jakaś ciekawa historyjka związana z ewolucją tych interakcji.

2 myśli nt. „Do przeczytania #7

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s