Do przeczytania #5: homeopatia, płucotchawki i ośmiornice

Homeopatia działa: Zicam to homeopatyczny środek na przeziębienia, przy czym stosowany przez producenta przymiotnik „homeopatyczny” jest określeniem mało precyzyjnym, ponieważ zawiera wcale nie homeopatyczne ilości związków cynku. Ba, niektóre studia wskazują na skuteczność tych związków w skracaniu czasu przeziębienia (choć wyniki nie są jednoznaczne).

Ostatnio w Stanach Zicam częściowo został wycofany ze sprzedaży, ponieważ u ponad stu osób wystąpił zanik zmysłu powonienia. Na blogu neurotopia jest opis artykułu Lim et al., którego autorzy zbadali działanie Zicamu na komórki węchowe myszy. Okazało się, że Zicam rzeczywiście blokuje bodźce węchowe, a nawet bezpośrednio niszczy tkankę w której znajdują się receptory węchowe.

Płucotchawki

Płucotchawki z bliska: Płucotchawki to organy oddechowe pajęczaków, które prawdopodobnie wyewoluowały z podobnych strukturą skrzeli nadal występujących u pokrewnych pajęczakom skrzypłoczy (Limulus, horshoe crab) . Zdjęcia z mikroskopu elektronowego pokazujące strukturę pajęczych płucotchawek tutaj. Warto też zajrzeć na stronę autora zdjęć, Carstena Kamenza z uniwersytetu Humboldta w Berlinie. Inna praca Kamenza i Prendini — olbrzymi atlas płucotchawek kilkudziesięciu gatunków skorpionów — ukazała się w 2008 roku w Bull. Am. Mus. Nat. Hist. W innej pracy Kamenza udało się na podstawie odtworzyć płucotchawki pajęczaków sprzed czterystu milionów lat — czyli wczesnego Dewonu. Właśnie wtedy rośliny i zwierzęta — w dużej mierze pajęczaki — na dobre skolonizowały ląd.

Ośmiornica używająca przenośnej kryjówki

Ośmiornice i narzędzia: Za Pharyngula — obłędne wideo przedstawiające ośmiornicę, która używa połówek kokosa jako przenośnej kryjówki. Na wideo widać, jak ośmiornica najpierw wydobywa, potem podnosi połówkę kokosa, a wreszcie — trzymając ją pod sobą — zasuwa jak mały samochodzik po piaszczystym dnie morza. Ośmiornice z gatunku Amphioctopus marginatus w ten sposób dostały się do elitarnej grupy zwierząt potrafiących używać narzędzi — jeśli zdefiniować narzędzie jako przedmiot, który zwierzę nosi przy sobie aby w pewnym momencie wykorzystać je do określonego celu. Artykuł „Defensive tool use in a coconut-carrying octopus”, autorstwa Finna, Normana i Tregenzy ukazał się w najnowszym „Current Biology”.

6 myśli nt. „Do przeczytania #5: homeopatia, płucotchawki i ośmiornice

  1. Jerry Coyne pisze o tym nieco dłuższy post i zamieszcza zdjęcia oraz linki do filmów przedstawiających tych małych ośmionogich spryciarzy.

    http://whyevolutionistrue.wordpress.com/2009/12/15/first-tool-using-invertebrate-octopus-with-a-mobile-home/

    Przy okazji, ukazało się właśnie polskie tłumaczenie „Why evolution is true”. Zamówiłem już to jako prezent gwiazdkowy, ale jeśli zabierzesz się za tę książkę, to chętnie przeczytam Twoją opinię/recenzję.

  2. Wydrukowałem sobie tę notkę, po czym wyczaiło ją moje potomstwo i przeczytało w całości. Potem będą w przedszkolu opowiadać o płucotchawkach i obrzydzać obiad kolegom.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s