- Lektura obowiązkowa: w najnowszym numerze Kosmosu seria artykułów o ewolucji. Wśród autorów pierwsza liga polskich naukowców zajmujących się ewolucją: Adam Łomnicki, Leszek Kuźnicki, Jacek Radwan, Michał Woyciechowski, Jan Kozłowski i inni. Mnóstwo czytania, wszystko na przyzwoitym poziomie akademickiej przeglądówki. Nie przeczytałem jeszcze wszystkich artykułów, ale na początek polecam artykuł o doborze naturalnym Adama Łomnickiego, o ewolucji eksperymentalnej Pawła Koteji, oraz o powstaniu życia Januarego Weinera (z UJ).
- Na stronach edukacyjnych uniwersytetu w Utah genialna animacja we flashu, która unaocznia różnice w skali między różnymi mikroskopijnymi obiektami: komórkami eukariotycznymi, bakteryjnymi, rybosomami, helisą DNA itd.
- Poniższe zdjęcie przedstawia trójwymiarowy fraktal. Tak jak i w przypadku dwuwymiarowych fraktali, obłędne obrazy powstają w oparciu o stosunkowo proste wzory matematyczne. Warto jednak przeczytać cały tekst (dość krótki), wyjaśniający przejście fraktali z dwóch do trzech wymiarów.
- Wajrak niby o globalnym ociepleniu, ale tak naprawdę o nauce. Mądrze.
- Wreszcie mi ktoś wyjaśnił, o co chodziło z tym kalendarzem Majów! Pochlebiam sobie, że artykuł o długiej rachubie Majów z bloga Archeowieści został sprowokowany moją prośbą.
- Co drzemie w sushi: naukowcy przy pomocy „DNA barcoding” w artykule zatytułowanym „The real maccoyii„, jakie gatunki tuńczyka sprzedawane są w 31 nowojorskich restauracjach sushi. Okazało się, że wśród próbek znalazły się gatunki pod ochroną (np. tytułowy T. maccoyii), gatunki nie odpowiadające opisowi na menu, a nawet gatunki potencjalnie szkodliwe dla zdrowia.

Genialna animacja wizualizująca różnicę w skali między różnymi komórkami, wirusami i cząstkami biologicznymi.
Znakomita, bardzo pouczająca lektura.
P.S. Ładnie tak promować swój artykuł? ;-)
Nie. Wielokrotnie już o tym wspominałem i powtarzam: nie jestem tym, za kogo mnie bierzesz. Mam trzydzieści parę lat, jestem postdokiem, nie mieszkam w Polsce. Wystarczy?
Klaus: takie jest przysłowie o Burku ;-)
To ja, dla przeciwwagi, polecam najnowszy numer „Polonia Christiana”: http://www.poloniachristiana.pl/spis_tresci,12,0,0,0,PCH,numer.html
Temat przewodni ” Zmierzch teorii ewolucji”. Chciałem kupić i może napisać coś o tym, ale zrobiło mi się szkoda pieniędzy na to ścierwo.
Te wszystkie teksty typu „coraz więcej naukowców odchodzi od TE” albo „zmierzch TE” stają się tym śmieszniejsze, im intensywniej rozwijają się wszystkie -omiki (genomiki, transkryptomiki), sekwencjonowanie drugiej generacji, metagenomika i związane z tymi technologiami narzędzia ewolucyjno-bioinformatyczne, i im wyraźniej widać praktyczną stronę TE.
Ej no, ja kupiłem numer o szczepionkach i napisałem posta, to i ty się poświęć!
Acha, no i to http://www.sklep.zysk.com.pl/news/show/id/24
Coś mi się nie zgadza z chromosomem w tej animacji… Jest wielkości plemnika, a plemnik musi pomieścić 23 takie!
Tutaj http://www.scielo.br/img/fbpe/gmb/v23n4/6270f1.jpg masz zdjęcie chromosomów z mikroskopu i podziałkę.
Plemnik ludzki ma 25 um (z witką), o ile mnie pamięć nie myli.
Tutaj http://www.biolreprod.org/content/44/4/569.abstract o pakowaniu DNA w plemnikach ssaczych. Wedle tego artykułu, DNA w plemnikach jest mniej więcej sześciokrotnie ciaśniej spakowane niż w chromosomach mitotycznych.
z.
Pomnóż razy 2 i będzie dobrze. Wg. WHO laboratory manual for the examination of human semen… główka ludzkiego plemnika ma 5, a witka 45 mikrometrów.
@ anuszka – mogli trochę przesadzić, ale DNA w plemnikach jest lepiej spakowane niż w chromosomach, zamiast histonów są dużo mniejsze protaminy.
http://en.wikipedia.org/wiki/Protamine