Do przeczytania #4

Portret Darwina namalowany przez Johna Colliera

 • Lektura obowiązkowa: w najnowszym numerze Kosmosu seria artykułów o ewolucji. Wśród autorów pierwsza liga polskich naukowców zajmujących się ewolucją: Adam Łomnicki, Leszek Kuźnicki, Jacek Radwan, Michał Woyciechowski, Jan Kozłowski i inni. Mnóstwo czytania, wszystko na przyzwoitym poziomie akademickiej przeglądówki. Nie przeczytałem jeszcze wszystkich artykułów, ale na początek polecam artykuł o doborze naturalnym Adama Łomnickiego, o ewolucji eksperymentalnej Pawła Koteji, oraz o powstaniu życia Januarego Weinera (z UJ).
 • Genialna animacja wizualizująca różnicę w skali między różnymi komórkami, wirusami i cząstkami biologicznymi.

 • Na stronach edukacyjnych uniwersytetu w Utah genialna animacja we flashu, która unaocznia różnice w skali między różnymi mikroskopijnymi obiektami: komórkami eukariotycznymi, bakteryjnymi, rybosomami, helisą DNA itd.
 • Poniższe zdjęcie przedstawia trójwymiarowy fraktal. Tak jak i w przypadku dwuwymiarowych fraktali, obłędne obrazy powstają w oparciu o stosunkowo proste wzory matematyczne. Warto jednak przeczytać cały tekst (dość krótki), wyjaśniający przejście fraktali z dwóch do trzech wymiarów.
 • Trójwymiarowy fraktal

 • Wajrak niby o globalnym ociepleniu, ale tak naprawdę o nauce. Mądrze.
 • Wreszcie mi ktoś wyjaśnił, o co chodziło z tym kalendarzem Majów! Pochlebiam sobie, że artykuł o długiej rachubie Majów z bloga Archeowieści został sprowokowany moją prośbą.
 • Sushi

 • Co drzemie w sushi: naukowcy przy pomocy „DNA barcoding” w artykule zatytułowanym „The real maccoyii, jakie gatunki tuńczyka sprzedawane są w 31 nowojorskich restauracjach sushi. Okazało się, że wśród próbek znalazły się gatunki pod ochroną (np. tytułowy T. maccoyii), gatunki nie odpowiadające opisowi na menu, a nawet gatunki potencjalnie szkodliwe dla zdrowia.

11 myśli nt. „Do przeczytania #4

  • Nie. Wielokrotnie już o tym wspominałem i powtarzam: nie jestem tym, za kogo mnie bierzesz. Mam trzydzieści parę lat, jestem postdokiem, nie mieszkam w Polsce. Wystarczy?

  • Te wszystkie teksty typu „coraz więcej naukowców odchodzi od TE” albo „zmierzch TE” stają się tym śmieszniejsze, im intensywniej rozwijają się wszystkie -omiki (genomiki, transkryptomiki), sekwencjonowanie drugiej generacji, metagenomika i związane z tymi technologiami narzędzia ewolucyjno-bioinformatyczne, i im wyraźniej widać praktyczną stronę TE.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s