Tydzień Ekologii

Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika i Uniwersytet Jagielloński organizują w dniach 30 XI – 6 XII minikonferencję „Tydzień Ekologii” — siedem wykładów w ramach „Roku Ekologii„. Pierwszy wykład, zatytułowany „Czy istnieje równowaga w przyrodzie? Fakty i mity” wygłosi 30 listopada 2009 w Auditorium Maximum UJ o godzinie 17 prof. January Weiner z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.

Wykłady ukażą się później w czasopiśmie „Wszechświat„. Na zachętę fragment artykułu „Czy istnieje równowaga w przyrodzie? Fakty i mity” Januarego Weinera:

Trzeciego listopada przypada dzień św. Huberta, patrona myśliwych. W tym dniu, można prawie mieć pewność, w którymś programie telewizyjnym wystąpi ktoś w zielonym kapeluszu z piórkiem, by z namaszczeniem oznajmić, że to, co lubi robić, to nic innego jak „przywracanie równowagi w przyrodzie”. (…) Miałoby z tego wynikać, że: (a) istnieje coś takiego jak równowaga w przyrodzie, (b) zachowanie tej równowagi jest stanem pożądanym, (c) z jakiegoś powodu stan równowagi został naruszony (na ogół suponuje się przy tym, że przez człowieka, z wyłączeniem myśliwych), (d) można go przywrócić, podejmując konkretne działania (w tym wypadku – zabijając pewną liczbę kręgowców stałocieplnych, akurat tych gatunków, które uchodzą za przysmak, lub których trzeciorzędowe atrybuty płciowe, np. rogi – za ozdobę).

5 myśli nt. „Tydzień Ekologii

  1. Szlag mnie trafia, jak słyszę te brednie o równowadze – skoro im tak zależy, to dlaczego idiotom nie strzeli (nomen omen) do łbów, żeby zapolować na norkę amerykańską? Albo na kraba wełnistorękiego? Albo brytyjskim fanom mordowania z godnością i na koniu nie wchodzi tak łatwo strzelanie do wiewiórek szarych? Pierd…ni hipokryci.

  2. ztrewq, a ty i Weiner to czasem nie ta sama osoba?… Tak luźno spekuluję, bazując na rzadkości imienia January i faktu, że posługujesz się nim na blipie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s