Cytat na dziś: pyralgina vs. aspiryna

mean-skull

Otóż okazuje się, ze głównym czynnikiem w rozwju wirusa jest temperatura białek receptorowych. (…) Także pewne leki jak kwas acetylosalicylowy, które powodują obniżanie temperatury są, wbrew powszechnej opinii, niewskazane przy grypie. Według opinii lekarza najlepszym środkem, który może poprawić nasze samopoczucie w trakcie choroby jest polska pyralgina!

Ostrzeżenie: stosowanie się do anonimowych porad z Internetu może się skończyć śmiercią i nagrodą Darwina.

Pyralgina jest dużo silniejszym środkiem obniżającym temperaturę niż aspiryna (kwas acetylosalicylowy; stąd zresztą pierwszy człon nazwy). Oprócz tego ma niemałe efekty uboczne:

Ze względu na zaobserwowane rzadkie przypadki agranulocytozy w trakcie leczenia metamizolem zaleca się stosowanie leku Pyralginum wyłącznie w przypadkach, kiedy inne leki przeciwbólowe nie są skuteczne lub są przeciwwskazane.(…)

Możliwe skutki uboczne: Podczas stosowania leku Pyralginum obserwowano: niedokrwistość, zmniejszenie liczby płytek krwi, zmniejszenie liczby krwinek białych. Bardzo rzadko obserwowano, nawet po pojedynczej dawce metamizolu, uszkodzenie czynności krwiotwórczej szpiku, prowadzące do śmierci.

Mogą także wystąpić: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka), bóle i zawroty głowy, zaburzenie czynności wątroby lub nerek (przewlekłe śródmiąższowe zapalenie nerek z martwicą brodawek nerkowych), reakcje nadwrażliwości w postaci wysypki, pokrzywki, rumienia, złuszczającego zapalenia skóry oraz toksyczno-rozpływnej martwicy skóry, zaostrzenie objawów astmy oskrzelowej, wstrząs anafilaktyczny.

W przypadku grypy, proszę porozmawiać ze swoim lekarzem i stosować się do jego zaleceń. Nie słuchać anonimów w Internecie.

2 myśli nt. „Cytat na dziś: pyralgina vs. aspiryna

  1. Ojciec doznał był niegdyś wstrząsu anafilaktycznego po pyralginie. Nie mam pojęcia, czy taką reakcję można odziedziczyć, ale na wszelki wypadek nie tykam.

    • Nie wiem, jak jest w ogólności. Jak zwykle radzę się radzić lekarza. Niemniej jednak przynajmniej w przypadku alergii na fistaszki stwierdzono istotny komponent genetyczny (Sicherer et al. 2000) przy pomocy badań na bliźniakach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s